Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Koşer Sertifikasına sahip olmak, bir ürünün Koşer standartlarını karşıladığının bağımsız bir kurum tarafından doğrulandığı anlamına gelir. Kurum, bu ürünün Koşer pazarına girebilmesini sağlamak için içerikleri, ekipmanı ve üretimi kontrol etmiş demektir. Kosher Sertifikası almak öncelikle bir başvuru formu doldurmakla başlar. Koşer sertifikası üç türe ayrılır. Et, Süt Ürünleri ve bu iki ürünün bir arada olması yani Pavre. Koşer yasasına göre, Et ve Süt ürünleri aynı ekipman üzerinde üretilemez ve birlikte yenemez. Uğraşılması gereken sertifika türü Kosher Pareve'dir. Kosher Pareve sertifikası, ürününüzün Kosher Et veya Kosher Süt ürünleri üretiminde kullanılmasını sağlayacaktır.

Bir işletme, Koşer sertifikasyon kuruluşuna başvurarak ve ürünün tüm Koşer gerekliliklerini karşıladığını göstererek Koşer sertifikası alır. Bu, Koşer dokümantasyonu ve tesisinizin denetlenmesi yoluyla yapılır. Kuruluşumuz sertifikasyon sürecinde size yol gösterme fırsatından memnuniyet duyacaktır. Koşer ajansları, tüm malzemelerinizin Koşer gerekliliklerini karşıladığından ve ekipmanların Koşer üretimine adanmış olduğundan emin olmak için sizinle iş ortaklığı yapacaktır. Tüm gerekliliklerin karşılandığından emin olmak için periyodik denetimler gerçekleştireceklerdir. Sertifikasyon sürecinde gerekli denetimler ile birlikte bu belgeye sahip olmak için bir adım öne geçmiş olur. Koşer sertifikası, ürünlerinizi Koşer ürünleri satın almak isteyen perakende tüketicilere veya üretim tesislerine pazarlamanızı sağlar. Bu sayede müşteri potansiyeliniz artar.

Çoğu zaman Müslüman tüketiciler 'Koşer'in 'Helal' ile benzer olduğunu düşünme eğilimindedir. Yahudilerin kesim yöntemleri Müslümanlarınkine benzese de; koşer ve helal farklı anlam ve ruh taşıyan iki farklı kavramdır. Bu nedenle, Müslümanların helal ile koşeri ayırt etmede dikkatli davranabilmeleri için Koşer hakkında temel bilgilere sahip olmalıdır. İslam tüm sarhoş edici alkolleri, likörleri, şarapları ve uyuşturucuları yasaklar. Kaşerut, şarapları koşer olarak kabul eder. Dolayısıyla üzerinde koşer sembolü bulunan ve alkol içeren yiyecek ve içecekler helal değildir. Ancak Koşer onaylı olması çoğu zaman bir ürünü Müslüman kesim için bir değişiklik getirmediğinden dolayı helal olarak düşünülebilir.

Ürününüzü Koşer olarak etiketleme ayrıcalığına sahip olmak için Koşer Sertifikasyon sürecinden geçmeniz gerekecektir. Bu süreç bir başvuru ile başlar. Daha sonra hedeflerinizi ve ihtiyaçlarınızı daha iyi anlamak ve Koşer sürecinde size yol göstermek için firma iletişime geçilmektedir. Koşer belgesi, Kareşut standartlarını karşıladığınızı sürekli olarak gösterebilmeniz koşuluyla ihtiyacınız olduğu sürece devam edebilir. Genellikle yılda bir kez yenileme süreci vardır ve tüm evraklar güncel olduklarından emin olmak için gözden geçirilir. Malzemelerin onaylandığından ve Koşer statünüzü etkileyecek herhangi bir değişiklik olmadığından emin olmak için periyodik Koşer Denetimleri yapılır.

Kosher belgesi, işletmenizin Musevi Kareşut yasalarına uygun gıda üretimi ve satışı yaptığınızı ifade eden belgedir. Bu belgenin getirdiği sorumluluk ve denetim sayesinde müşterileriniz işletmenizin kosher’e uygun üretim ve yiyecek satışı yapıldığını bilecektir. Koşer sertifikası, ürünlerinizin Koşer gerekliliklerini karşıladığına dair bağımsız bir kurum tarafından müşterinize verilen güvencedir. Koşer tüketiciler ve Koşer üreticiler sadece tavsiye edilen bir Koşer sertifikasyon kuruluşu tarafından Koşer olarak sertifikalandırılmış ürünleri satın alırlar. Koşer bir ürünün ambalajı üzerinde Koşer sembolü bulunacaktır. Ayrıca, Koşer sertifikasyon kuruluşu tarafından bu ürünün Koşer sertifikalı olduğuna dair verilen bir belge olan Sertifikasyon Mektubu da bulunacaktır.

Koşer onaylı etiketi, ürünlerinizin Koşer gerekliliklerini karşıladığına dair bağımsız bir kurum tarafından müşterinize verilen güvencedir. Koşer tüketiciler ve Koşer üreticiler sadece tavsiye edilen bir Koşer sertifikasyon kuruluşu tarafından Koşer olarak sertifikalandırılmış ürünleri satın alırlar. Koşer bir ürünün ambalajı üzerinde Koşer sembolü bulunmaktadır. Bazen tüm tesisi değil de tek bir ürün sertifikalandırabilmektedir. Bunun Koşer gerekliliklerini karşılayıp karşılayamayacağı tesisten tesise büyük ölçüde değişecektir. Ayrı üretim hatlarının bulunduğu endüstriyel bir ortamda bu mümkün olabilir. Koşer olmayan bileşenler aynı üretim hattında kullanılıyorsa, bu muhtemelen yapılamaz. Tesisinizin yapısını anlamak ve Koşer programınızı başlatıp başlatamayacağımızı görebilmemiz için bizimle iletişime geçin.
SEO Yönetimi